Kto ma obowiązek nosić odzież ochronną?

Odzież ochronna BHP jest wymagana w wielu zawodach. Pracodawcy sami muszą zapewnić ją swoim podwładnym. Przepisy określają trzy kategorie odzieży ochronnej. Co ważne, nie jest ona tym samym, co robocza. Wiele osób je ze sobą myli, dlatego w artykule przedstawiamy ich różnice. Zobacz, w jakich branżach ubiór zabezpieczający jest obowiązkowy i co się na niego składa.
Co to jest odzież ochronna?
Odzież ochronna służy zabezpieczeniu pracownika przed zagrożeniami, które wynikają z natury danej pracy. Ryzyko wiąże się przede wszystkim z ryzykiem uszkodzenia zdrowia lub utraty życia przez czynniki chemiczne, mechaniczne, termiczne, biologiczne oraz atmosferyczne. Specjalna odzież musi więc posiadać właściwości:
kwasoodporne,
olejoodporne,
chroniące przed zakażeniem,
nieprzemakalne,
mrozoodporne,
żaroodporne,
antyelektrostatyczne.
Może ich być jeszcze więcej. Istnieje chociażby zagrożenie potrącenia na ulicy. W tym przypadku odzieżą ochronną będzie na przykład odblaskowa kamizelka, która umożliwia bezpieczne roboty drogowe. Kierowcy z daleka widzą poruszające się „obiekty”, więc w porę mogą zwolnić i uniknąć wypadku.
W takim razie, czym jest odzież robocza?
Konieczność noszenia odzieży roboczej ustalona jest zwykle przez specyfikę pracy. Na określonych stanowiskach pracownicy są narażeni na zabrudzenie. Ubiór na zamianę likwiduje problem zniszczenia własnych ubrań. Ta praktyka znajduje odzwierciedlenie w branży budowlanej, gastronomicznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, produkcyjnej czy ogrodniczej.
Niektórzy stosują pojęcie: odzież ochronna dla fryzjerów. Nie do końca jest to zasadne. Fartuch czy firmowa koszulka noszona w salonie nie chroni zdrowia i życia. Co innego, jeśli weźmiemy pod uwagę rękawiczki jednorazowe. Te faktycznie są wsparciem. Skóra mająca częsty kontakt z chemikaliami (farby do włosów) oraz wodą wysusza się i uszkadza.
Odzież robocza i ochronna — do jakiej kategorii należą?
Przepisy określają trzy kategorie środków ochrony indywidualnej (ŚOI).
I kategoria — to odzież robocza, chroniąca przed zabrudzeniami.
II kategoria — odzież chroniąca przed średnim stopniem zagrożenia: ostrzegawcza (kamizelki odblaskowe) i na wypadek nikłego poparzenia.
III kategoria — odzież chroni przed utratą życia, poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, także tym odwleczonym w czasie.
Odzież I kategorii nie posiada certyfikatu, za to II i III już tak.
Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?
Jest wiele branż, w których pracownicy są zobowiązani nosić odzież ochronną BHP. Zaliczają się do nich służby ratownicze, budowlańcy, pracownicy przemysłowi, wojskowi, lekarze, astronauci, laboranci, rolnicy, policjanci czy wojskowi. W tych przypadkach istnieje ryzyko utraty zdrowia i życia. To m.in. prace na wysokościach, kontakt ze szkodliwymi substancjami, praca w zetknięciu z żywiołami, stykanie się z bakteriami i wirusami oraz uzbrojonymi przestępcami. Nie obędzie się tu bez odzieży ochronnej, roboczej i artykułów BHP.
Jakie są elementy odzieży ochronnej?
Na sali operacyjnej nieodzowna jest odzież ochronna medyczna. Chirurdzy, pielęgniarki, anestezjolodzy noszą nie tylko codzienne fartuchy, ale też odzież ochronną jednorazową. Zapewnia ona sterylność, tak istotną w trakcie operowania pacjenta. Zaliczają się do niej: jednorazowe rękawiczki, fartuchy, czepki i osłona na buty.
Do wyposażenia wojska należy filtracyjna odzież ochronna. Ma ona za zadanie chronić żołnierza przed skażeniami różnego rodzaju. Składa się na nią kurtka, spodnie, maska przeciwgazowa, rękawice oraz buty wykonane ze specjalnego materiału. Dodatkiem jest zasobnik.
Z kolei na budowie zabezpieczenie stanowią:
kask,
buty,
okulary,
rękawice,
maski i maseczki,
kamizelki,
kombinezony,
ochraniacze,
ocieplane kurtki,
nauszniki (w przypadku hałasu).
Gdzie kupisz to wszystko? Musisz znaleźć specjalny sklep z odzieżą ochronną. Firmy oferują produkty różnego przeznaczenia. Nie wszędzie więc możesz znaleźć to, czego szukasz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Salon sukien ślubnych IDEO DESIGN PLUS SIZE
Ślubne suknie, dodatki woj. mazowieckie03-721 Warszawa, Jagiellońska 6 lok. 2
-
Mayka Group sp. z o.o.
Bielizna - produkcja, hurt woj. mazowieckie03-939 Warszawa, Międzynarodowa 31A lok. 3
-
U Ewy Usługi Krawieckie Ewa Matuszek
Krawiectwo - usługi woj. śląskie41-408 Mysłowice, Murckowska 86 A
-
Kornelia24.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Odzież ochronna, robocza, artykuły BHP woj. wielkopolskie60-551 Poznań, Augustyna Szamarzewskiego 31 lok. 19