Kim jest kuśnierz?

Spis treści
- Czym zajmuje się kuśnierz?
- Kuśnierz dawniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem
- Zapomniani kuśnierze
Kuśnierz to zawód rzemieślniczy o długiej tradycji. Zajmuje się szyciem wyrobów skórzanych. Dzisiaj rękawiczki, płaszcze i futra kupuje się w zwykłych sklepach. Czy kuśnierstwo jest więc na wyginięciu? W jakiej sytuacji można skorzystać z usług w ramach tej branży? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej! Przekonasz się, że kuśnierze to tak naprawdę artyści o wąskiej specjalizacji.
Czym zajmuje się kuśnierz?
Kuśnierz jest specjalistą w zakresie wyrobów skórzanych. Wykonuje m.in.:
-
kożuchy,
-
płaszcze,
-
futra,
-
rękawiczki,
-
czapki,
-
serdaki,
-
mufki,
-
torebki,
-
dywany,
-
poduszki,
-
szale,
-
kapelusze.
Poza szyciem, także naprawia galanterię skórzaną i futrzaną. W większości wykonuje swoją pracę ręcznie. Ma więc wysokie zdolności manualne. Wie, jak zszywać skórę i futra, by ich nie zniszczyć. Likwiduje różne pęknięcia i uszkodzenia. Wyszywa ozdobne motywy. To pracochłonne czynności, ale dają bardzo dobry efekt. A jeśli chcesz zmienić rozmiar lub kolor futra, również uzyskasz potrzebną pomoc.
Do kuśnierza warto udać się z prośbą o poradę w temacie wyrobów skórzanych i futrzanych. Dowiesz się na przykład, jak przechowywać futro. Pracownicy sklepów z tego typu produktami muszą wykazywać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Z racji tego, że nie jest ich tak wielu jak przed wiekami, to terminy realizacji zleceń przesuwają się znacznie w czasie. Dlatego warto składać zlecenia z wyprzedzeniem.
Kuśnierz dawniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem
Kuśnierstwo jest nam znane od tysiącleci. Ludzie kiedyś sami obrabiali skóry ze zwierząt i szyli dla siebie odzienie. Jednak dopiero w XIV wieku pojawił się kuśnierz zawód. W tym czasie futra cieszyły się dużą popularnością i zwyczajnie były w modzie. Dlatego ludzie chętnie korzystali z usług kuśnierskich. Względy praktyczne też były ważne. Odzież skórzana i futrzana dobrze chroni przed zimnem. Pewnie kojarzysz kreację Zagłoby z filmów na podstawie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Bogatsi obywatele odwiedzali kuśnierzy.
W Polsce popularnością cieszyły się podhalańskie pracownie, gdzie wykonywano kożuchy z owiec. W tych rejonach na pewno znajdziesz dzisiaj niejeden warsztat kuśnierski. Co ciekawe, w zależności od regionu możesz kupić odzież z określonym, charakterystycznym wzorem.
Co ważne, kiedyś kuśnierze pracowali przy użyciu ręcznych narzędzi. Dzisiaj idzie się w kierunku automatyzacji i przyspieszenia produkcji. Nie zawsze idzie to w parze z jakością. Sklepy i warsztaty, w których pracują kuśnierze i futrzarze, oferują droższe ceny za usługi. Wiąże się to z większą starannością wyrobów i indywidualnym podejściem do klienta.
W masowych punktach nie można na to liczyć. Ekspedienci nie mają często wiedzy w opisywanym temacie. Dlatego warto odwiedzić kuśnierza z Krakowa lub innego miasta i skonsultować swoje potrzeby. Specjaliści z tym tytułem ukończyli specjalne szkoły, znają się więc na rzeczy.
Zapomniani kuśnierze
Dzisiaj wiele futer i skórzanej odzieży się marnuje. Jej posiadacze wyrzucają zniszczone płaszcze, zamiast zlecić ich renowację kuśnierzowi. Powodem są zwykle koszty — większe w przypadku chęci odnowienia wyrobu. Dlatego miłośnicy tego typu stylizacji udają się do sklepu i kupują nowe produkty. Jeśli masz w domu stary, rodzinny płaszcz ze skóry lub futra, rozważ jego odświeżenie i dopasowanie do twojej sylwetki. Dasz mu drugie życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gałgan Jakich Mało Ewa Kaczmarczyk
Odzież, konfekcja - detal woj. małopolskie32-447 Siepraw, Krajobrazowa 7