Kiedy wynaleziono pierwsze peruki?

Obecnie peruki cieszą się dużym zainteresowaniem. Są chętnie wykorzystywane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Klienci doceniają je za wytrzymałość, funkcjonalność oraz ładny wygląd. Za ich pomocą można szybko i skutecznie zmienić wizerunek, na co ludzie decydują się z różnych powodów. Czy znasz historię wyrobów perukarskich? Jest ona bardzo ciekawa – przedstawiamy ją w poniższym artykule. Sprawdź, kiedy wynaleziono pierwsze peruki.
Wyroby perukarskie nie stanowią żadnej nowości, ponieważ były znane już w starożytności. Bardzo często noszone je w Egipcie, gdzie służyły do zmiany wyglądu, podkreślenia pobożności oraz wysokiego statusu społecznego. Stanowiły symbol luksusu i zajmowania dobrej pozycji w społeczeństwie. Czasem były zakładane w celu ukrycia wypadających lub siwiejących włosów. Wyroby perukarskie najczęściej produkowano z włosów ludzkich lub tanich zamienników w postaci wełny czy włókien liści palmowych. Pracownik sklepu z perukami Świat Peruk mówi:
Przeczytaj również: Peruka jako szybka, ale odwracalna metamorfoza wyglądu
Peruki cieszyły się dużym zainteresowaniem również w starożytnym Rzymie. Na samym początku były znakiem rozpoznawczym głównie prostytutek, ale z czasem zaczęły je nosić kobiety z wyższych sfer. Pojawiały się także kolorowe treski oraz loki, za pomocą których można było uatrakcyjnić fryzurę.
Co dalej działo się z wyrobami perukarskimi?
Przedstawiciele chrześcijaństwa wyrażali sprzeciw dotyczący noszenia peruk, przez co wyroby straciły na popularności. Na szczęście szybko wróciły do łask i pod koniec XV wieku ponownie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Stały się nawet bardzo ważnym elementem stylizacji na dworach królewskich. Najczęściej wybierano peruki z włosów naturalnych, ale były one dość drogie, w związku z czym nie każdy mógł sobie pozwolić na ich zakup. Produkowano różne wyroby, co sprawiało, że klienci mogli wybierać je zgodnie z własnymi potrzebami, upodobaniami oraz możliwościami finansowymi.
Przeczytaj również: Komu przysługuje refundacja peruki?
W XVIII i XIX wieku peruki stanowiły wyznacznik wysokiego statusu społecznego. Były noszone głównie przez ważne i bogate osoby. Oferowano je nie tylko w różnych kolorach, ale też rozmiarach. Wyroby perukarskie produkowano z wielu materiałów, podobnie jak ma to miejsce współcześnie. Dzisiaj, podobnie jak jeszcze kilkanaście lat temu, peruki są noszone w celu poprawy wyglądu, a niekiedy tylko uatrakcyjnienia stylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Salon Fryzur Marcin Wilczek
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. wielkopolskie64-330 Opalenica, Wyzwolenia 20
-
Heavy Barbershop Usługi barberskie Łukasz Rzeszutek
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. śląskie41-700 Ruda Śląska, Starowiejska 17
-
Renata Salon Fryzjerski Renata Sulejewska
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. mazowieckie05-077 Warszawa, Jana Pawła II (d.Wesoła) 15a
-
Edyta Jurek Salon fryzjerski
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. lubelskie22-550 Werbkowice, Piłsudskiego 1