Jak odnowić sztuczną biżuterię? 3 triki oraz profilaktyka

Sztuczna biżuteria wymaga pielęgnacji tak jak ta ze złota, srebra czy platyny. Traktuje się ją w nieco inny sposób. Wystarczy znać kilka prostych trików, by odświeżyć ulubioną bransoletkę, pierścionek lub naszyjnik. Poznaj je, czytając nasz artykuł. Dowiedz się także, jak przechowywać biżuterię, by nie śniedziała. Sprawdź, czego absolutnie unikać w tym zakresie.
Jak wyczyścić biżuterię sztuczną?
Sztuczna biżuteria zrobiona jest często z metali nieszlachetnych. Niestety reagują one na powietrze, wodę, kosmetyki, wilgoć i inne metale. Można temu zapobiec, o tym jednak piszemy w dalszej części tekstu. Jeśli biżuteria już sczerniała, odświeżysz ją na 3 proste, domowe sposoby:
Soda sprawdza się świetnie przy eleganckiej biżuterii sztucznej, ale za to niszczy srebro. Nie uważaj jej więc za uniwersalne remedium. Pierścionek czy bransoletkę musisz posypać obficie sodą oczyszczoną i zalać gorącą wodą. Po około 15 minutach wetrzyj sodę, a potem spłukaj.
Czyszczenie sztucznej biżuterii cytryną. O ile złoto czy srebro można odnawiać przy użyciu chemicznych środków, tak w przypadku metali nieszlachetnych trzeba zachować ostrożność. Naturalne produkty spełniają swoją rolę. Pamiętaj, by cytryny nie wcierać szczoteczką, tylko miękką szmatką. Kupisz ją u jubilera. Choć bawełniana i filcowa też będzie odpowiednia.
Woda z mydłem lub płynem do naczyń też nadaje się do biżuterii sztucznej. Pamiętaj tylko, by ją potem dobrze wypłukać. Unikaj długiego moczenia pierścionków czy łańcuszków w wodzie, bo inaczej rozpuści się klej, który trzyma kamień w oprawie.
Jeśli domowe metody zawiodą lub wolisz bardziej profesjonalne podejście, to masz dwa rozwiązania: kupić specjalistyczne środki do biżuterii lub zlecić czyszczenie jubilerowi.
Jak dbać o sztuczną biżuterię?
Niewłaściwe użytkowanie i przechowywanie pierścionków, bransoletek, kolczyków i łańcuszków powoduje, że się niszczą. W takim razie, co zrobić żeby sztuczna biżuteria nie czerniała? Przede wszystkim powinieneś przechowywać ją w zamknięciu tak, by nie dochodziło do niej powietrze. Inaczej nastąpią wspomniane reakcje chemiczne. Najlepiej jest nie mieszać błyskotek ze sobą, nie ważne z jakiego są materiału. To również powoduje śniedzienie. Trzymaj je raczej w odrębnych przegródkach. Przy okazji unikniesz ich zaplątania.
Druga sprawa to noszenie biżuterii. Kiedy mamy coś na sobie cały dzień, nie zawsze chce nam się to ściągać do kąpieli. A tym bardziej, kiedy przez chwilę masz kontakt z wodą, np. myjąc ręce. To jednak wskazane, jeśli chcesz cieszyć się dłużej świeżością swoich nabytków.
Trudno poradzić coś na pocenie się. Nie pogarszaj sprawy przez smarowanie się kremami. Wtedy dużo łatwiej o wilgoć i czernienie biżuterii. A skoro mowa o wilgoci — łazienka i kuchnia to jej idealne źródło…
Ponadto biżuteria sztuczna jest bardzo narażona na działanie detergentów. Dezynfekujesz ręce? Zdejmij na chwilę pierścionek (tylko o nim pamiętaj na powrót!). To samo dotyczy używania lakierów do włosów, antyperspirantów w sprayu oraz perfum. Uważaj też na chlor w basenie, który niszczy nawet szlachetne metale i kamienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biżuteria Karat
Biżuteria, wyroby jubilerskie - detal woj. pomorskie84-300 Lębork, Staromiejska 10 lok. 11